arabeskrap indir |Rap indir | Rap Müzik indir | Türkçe Rap indir | Hiphop | beat indir|
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

arabeskrap indir |Rap indir | Rap Müzik indir | Türkçe Rap indir | Hiphop | beat indir|

Rap indir | Rap Müzik indir | Türkçe Rap indir | Hiphop |

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Dj Akman Röportaj

YazarMesaj
KiRK4_KasiRGa
Admin
KiRK4_KasiRGa

Dj Akman Röportaj Empty
MesajKonu: Dj Akman Röportaj   Dj Akman Röportaj Icon_minitimePaz Mart 01, 2009 8:19 pm

Mc Feryad : Sayın Akman asıl isminiz nedir? Akman’ı kullanma sebebiniz?

Dj.Akman : Asıl adım Osman.Akmanı kullanmamın herhangi bir sebebi yok.Sahne adı olarak kullanıyorum. Kulağa hoş geldiği için tercih ettim.

Mc Feryad : Aslen nerelisiniz?

Dj.Akman : Aslen Konyalıyım. Ama tabiki yurtdışında yaşadığınızda Türkiye’nin tüm vilayetleri artık sizin memleketiniz oluyor.Türkiye’nin her köşesine ayrı bir özlem duyuyorsunuz. Onun için aslen Türkiyeliyim demek istiyorum.

Mc Feryad : Siyasi görüş , kimlik ( din dil ırk) olarak kimsiniz? Kendinizi tanımlarmısınız?

Dj.Akman : Elhamdülillah Müslümanım. İslamiyetin bozulmamış olması ,hoşgörü üzerine kurulmuş olması , Allahın her kulunun birbiriyle eşit olduğunu savunuyor olması , peygamber efendimizin güzel ahlakı , Elhamdülillah Müslümanım demek için yeterli sebepler Bence. Siyaset hakkında ise konuşmak istemiyorum. Siyasetin çok ciddi bir iş olduğunu ve siyasete kafa yorması gereken kişilerin başkaları olduğunu düşünüyorum.

Mc Feryad : Diğerlerine bakış açınız nasıldır ? ( Farklı görüş inanış tercih ve yaşam biçiminden insanlara)

Dj.Akman : Hollandada farklı dilden,farklı dinden, farklı ırktan, hatta farklı renkten insanlarla iç içe yaşıyoruz. Hiç bir gün ayrım yapmak gibi bir fikre kapılmadım. Özellikle Almanyada Türklere karşı bir antipati olduğunu hepimiz biliyoruz. Hollanda bu bakımdan biraz daha rahat. Bir insanı sırf Dünyanın şurasında doğdu, rengi böyle , dili yabancı diye hor görmek yada üstün görmek çok saçma bence.

Mc Feryad : Hak ve özgürlüklere bakış açınız nasıldır? Mesela başörtü ve diğer yasaklar?

Dj.Akman : Her insanın toplum kuralları içerisinde ,diğer insanları rahatsız etmeyecek şekilde özgür olmasından yanayım.Tam özgürlük diye bir şeyin varlığı kabul edilemez. Her toplumun kendine has kuralları mutlaka olacaktır. Başörtü meselesine gelince ; bu konunun inatlaşarak çözülebileceğine inanmıyorum. İnsanların eğitim haklarının kısıtlanmasına üzülüyorum.

Mc Feryad : Parti kapatmalara bakış açınız ? Akp ve Dtp kapatılmalımı? Kapatılsın kapatılmasın kapatma esası neler olmalı?

Dj.Akman : Biraz önceki soruda verdiğim cevap gibi ,toplumun belli başlı kurallarına uymayan ve insanların refahını bozacak her oluşumun ceza alması gerektiğini düşünüyorum. Bu siyasi parti ,dernek, spor kulübü buna benzer hersey olabilir. Sorunun tam cevabının bu olmadığını biliyorum fakat işimle alakalı sorulara cevap vermek istiyorum .

Mc Feryad : Nerde yaşıyorsunuz?

Dj.Akman : Hollandanın Rotterdam kentinde yaşıyorum

Mc Feryad : Hollanda’da Türkler hak ve özgürlükler açısından sıkıntı yaşıyor mu? ( Türkiye’ye kıyasla)

Dj.Akman : Hollandada bazen Türklere karsi irkcilik oluyor evet , ama oda Hollandalilarin hepsi denilemez , Hollandanin irkcilari olarak bilinen sahislar , Türkiye , afrika , Çin halkina karsi bir kin besliyor , sebebinide biz Türkler olarak bilemiyoruz..

Mc Feryad : Sanatınıza gelelim. Dj liğe ve şarkıcılığa nasıl başladınız?

Dj.Akman : Müzige olan tutkum 12 yasinda baslamistir , evde darbuka ile oynaya oynaya müzigi sevdim , oyuncaklar yerine muzik aletleriyle oynamayi tercih ettim ve 13 yasinda taninmis sarkilarin ustune remix yapmaya basladim , ve buda buyuk bir begeni topladi , 14 yasimda ise ilk disco party teklifim geldi ve bunu dusunmeden kabul ettim , bu eglencedeki performansim cok begeni toplayinca buyuk organizatorlerden discolarina cikma teklifleri yagdi bana , ve her hafta iki ayri yerde calmaya basladim , ama disco turu muzik beni pek sarmamisti , ben daha cok arabeskli ve okumali seyler yapmak istiyordum , ve 16 yasimda yine taninmis slow arabesk sarkilarin ustune rap yapmaya basladim , ve bunu internette sundum. Kisa surede buyuk ilgi gordu sarkilarim ve djakman ismi yavas yavas taninmaya basladi dunyanin heryerinde , sarkilarimda daha cok hayatta yasanan asklar , çileler , zulumler , acilar bu tarz sozler yazmayi tercih ettim ve bu buyuk beyeni topladi.. 2006 senesinde Macera Müzik ile tanistim , bana orginal album yapma teklifini sundular ve bende bunu dusunmeden kabul ettim, çünkü sirketin sahibi Yekta Özbilen bana Türkiyede ikinci babam oldu , menejerim Emrah Özbilen ise ikinci kardesim oldu , Özbilen ailesini cok seviyorum ve bana guvendikleri inandiklari icinde cok seviniyorum , ve macera müzik ile bu yola çiktik ve bu yolda beraber buyuk basarilara imza atmak istiyoruz ..

Mc Feryad : Şarkılarınızın içten , samimi ve dışa vurumcu olduğunu görüyoruz... bu yüzden sevilen ve başarılı birisiniz Bu başarınızı neye borçlusunuz?

Dj.Akman : Yaptığım müziğin doğasında zaten bu var. RAP müzikte aklınızdan ne geçerse onu söyleyebilmelisiniz.Sözlerimin doğal ,günlük hayatta kullanılan kelimelerle yazmaya özen gösteriyorum.Bir şarkının sevilmesi yada sevilmemesi çok ince bir çizgidir. Ufacık bir kelimeyle yada enstrumanla dinleyiciyi yakalayabilirsiniz . Tam aksi ufacık bir kelimeyle dinleyiciyi kaybedebilirsinizde.Dinleyicilerimden gelen mektuplar mailler şarkılarımı oluşturmamda çok yardımcı oluyor.Onların yaşadıklarını okuduğumda ,benim yaşadıklarım arasında az yada çok mutlaka bir bağ bulabiliyorum.insanlar şarkılarımı çabuk benimsiyorlar. Kendilerine çok çabuk yorabiliyorlar.Kendi iç dünyalarından bir şeyler bulabiliyorlar.

Mc Feryad : Meslekteki amacınız nedir? Kısacası hayalleriniz , umutlarınız , planlarınız nedir?

Dj.Akman : İlk hayalim bir albümümün olmasi ve klibimin olmasiydi ve bu hayalim gerceklesti , Muzik hayatimdaki Beklentilerim ise Guzel sarkilar yapip , Guzel albumler cikarip hayranlarima sunmak , Avrupanin hatta dunyanin heryerinde konserler verip hayranlarimla bulusmak isterim , ve sanatcisi oldugum Macera Müzik ile uzun yillar calisip buyuk zaferlere beraber ulasmak , ve ileridede bir dizide yer almak .

Mc Feryad : Örnek aldığınız sanatçı?

Dj.Akman : Gencligimde sarki yapmaya basladigimda , Orhan Gencebayi çok dinlerdim , kendisinin buyuk bir hayraniyim, benim icin Türkiyenin en büyük sesidir kendisi.

Mc Feryad : Nasıl bir Türkiye hayal edersiniz?

Dj.Akman : Herkesin dostça yaşadığı,tıpkı avrupa ülkelerindeki gibi insanların ekonomik gelirlerinin tatmin edici düzeylerde olduğu,dolayısıyla insanların sinirden stresten arınmış olduğu , kişilerin temel hak ve özgürlüklerine müdehale edilmeyen, özgür bir Türkiye hayal ediyorum. Herşey insannlar için,hersey bizim elimizde.

Mc Feryad : Gündemimizde Ergenekon olayı var... Ergenekon hakkındaki düşünceleriniz?

Dj.Akman : Şu anda yargıda olan bir dava. Hukukun üstünlüğüne inanan biri olarak ,hukukçuların en doğru kararları vereceğinden eminim. Ama buna yönelik halkın dilinden bir şarkı seslendirmeyi düşünüyorum.

Mc Feryad : Bir siyasi parti kursaydınız partinin görüşü , insanlara yaklaşımı ve amacı nasıl olurdu?

Dj.Akman : İnsanlara istihdam alanları yaratmaya çalışırdım. Ne kadar çok üretim olursa ekonomi o derece kalkınır.Herkesin çalışmasını , herkesin emek vermesini ve emeklerinin karşılığını tam olarak almasını sağlamaya çalışırdım. Eğitim sistemini düzenlerdim. Kişilerin çocuk yaşlarda ilgi alanlarına yönelmesini ve ilgili oldukları alanlardan eğitim almalarını sağlardım. Sadece mesleki açıdan değil ,insanların belirli bir kültür kalitesine ulaşmasını, tarihini, edebiyatını bilmelerini sağlardım. Kültür ve Turizm Bakanlığını ayırırdım. Ve bir Toplum Fikirleri Bakanlığı kurardım. İnsanlar yazdıkları bir yazıdan çizdikleri bir resime, çektikleri bir fotoğrafa , buldukları yada bulmaya çalıştıkları bir buluşa kadar herşeyi değerlendirmeye çalışırdım.

Mc Feryad : Avrupaya kıyasla Türkiye’ de yeni anayasa yapılmalımı? Yapılmalı ise neler değişmeli , eklenmeli?

Dj.Akman : Bence anayasadan önce Türkiye’deki bir çok kurum ve kuruluşun yönetmelikleri değiştirilmeli. Çok gereksiz işlerin yapıldığını ,gereksiz prosedürler uygulandığını,günümüzün değişimine teknolojisine ayak uyduramadıgını hepimiz görüyoruz. Anayasada değişikliğe gelince,toplumun değişim hızına,toplumun ihtiyaçlarına yada fazlalıklarına göre anayasa yeniden yapılandırılmasında bir mahsur oldugunu düşünmüyorum.

Mc Feryad : Avrupa’da Yabancıların Türkiye’nin Avrupa Birliğine girişi açısından bakış açısı nasıl? Ve sizce Türkiye Avrupa Birliğine girmeli mi? Girebilme şansı nasıl?

Dj.Akman : Avrupadaki Avrupalilar Türkiye’nin Avrupaya girmeyi hak ettigini savunuyor , neden olarakta her sene yaz aylarinda avrupadaki ulkelerin arasinda en cok turist agirlayan ulkenin Türkiye oldugunu ve Türkiyeyi cok begendiklerini , insanlarininda cok hos gorulu ve iyi olduklarini soyluyorlar ve avrupada kalan Türklerinde Avrupada buyuk basarilara imza attiklarini ve ekonomik yondende Türkiyenin Avrupaya buyuk katki saglayacagini düşünüyorlar.

Mc Feryad : Arabesk rap ile normal rapin arasindaki fark sizce nedir ?

Dj.Akman : Arabesk rap benimle baslayan bir tarzdir , herhangi birinden kopyalanmis bir müzik türü değildir ve arabesk rap ile normal rapin arasindaki fark cok.. Arabesk rap daha çok duygusal melodilerle ve duygusal sozlerle dolu , ve sozlerin cogu ise normal dunyada yasanan konulara deginiyor ornegin bir ask acisi veya mutlu bir sevgi tablosunu anlatabiliyorsunuz, ama normal rapte daha cok sert sozler ve birine laf atma gibi sözlerle dolu , melodilerde daha cok sert tonlarla geciyor , ve normal rapteki melodilerde arabesk tonlari yer almiyor..

Mc Feryad : Son olarak herkese sorduğumuz sorumuz. 12 Şubat 2008 tarihinde değişik siyasi görüşleşden,inanışlardan,yaşam biçiminden insanlar bir araya gelip bir grup kurdular ve adınıda Mc Feryad dediler ve ülkesini seven , diğerinin tercihine ,inanışına ,görüşüne karışmayan herkes bizim kardeşimizdir dediler ve amaç olarak da kişisel hak ve özgürlükleri savunmak, ülke içi kutuplaşmaları engellemek, insan hakları , özgürlük ve barış gibi kavramları yaymak olarak belirlediler.Buna göre sizin Mc Feryad hakkındaki düşünceniz? Şunu da sorayım siz bir AYRIMSIZ mısınız?

Dj.Akman : Herhangi bir ad altına girmek istemiyorum fakat Ayrımsızların düşünceleri ,gerçekleşmesi gereken düşünceler. Akıl sahibi hiçbir kişinin bu saydıklarınıza hiçbir itirazı olamaz. Keyifli röportajınız için teşekkür ederim
http://turkcerapmuzik.yetkinforum.com

Dj Akman Röportaj
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Qarizma Röportaj
» Röportaj: Buldozer
» Röportaj: Cashflow
» Röportaj: Fuchs
» Röportaj: Duman